Enviromentální vyúčtování

Enviromentální vyúčtování

    Výzdoba školy z PET víček

Žáci 9. ročníku chtěli vyzdobit vchod na školní zahradu, a proto vymysleli využití sebraných víček. Navrhli a vytvořili různé obrázky, které realizovali na dřevěné desky. Tyto desky jim poskytl pan školník.

stranky

Zpracování PET lahví

Žáci 7. a 9. ročníku vyráběli z PET lahví ozdobné doplňky. Nejprve lahve rozstříhali na různé tvary a kahanem opálili stranu ohněm. Vyrobily různé zvířata nebo náramky. Ty navíc přizdobili různými mašlemi nebo korálky. Květiny a zvířata vyzdobí školní chodby a třídy.

pizap.com14246107720001

Výroba čistícího prostředku do myčky

Návod: 300g jedlé sody, 300g sody na praní, 150g kuchyňské soli a 150g kyseliny citronové. Vše smícháme a dáme do uzavíratelné nádoby. Do dávkovače v myčce vložíme 2 lžičky směsi a zakápneme 2 kapkami jaru. Cena této dávky je 1 koruna. A pustíme myčku.

320px-Dishwasher_with_dishes

Ekoškola chrání životní prostředí

Ekoškola si už prošla různými projekty, ve kterých chránila životní prostředí. Zde si můžete přečíst článek z těchto projektu…Ekoškola chrání životní prostředí

Lesk na rty za kačku

Třída 9.B si zkusila vyrobit vlastní lesk na rty. K vytvoření našeho Lesku jsme použili med, vosk a zbytek z rtěnek. Připravili jsme si vodní lázeň a do horního hrnce jsme dali rozehřát vosk. Do roztaveného vosku jsme přilili 2 polévkové lžíce oleje, přidali jsme zbytek rtěnky a výslednou hmotu jsme míchali. Náš lesk je připraven na nalití do nádobek.

 LesknartyEkologický gel na praní

Tímhle receptem ušetříte nejen nemalý peníz, ale i zdravý. Průmyslově vyráběné prací prášky a gely obsahují bělicí prostředky, které mohou dráždit kůži, oči i dýchací cesty. Jsou nepoužitelné pro alergiky a nevhodné pro citlivou kůži dětí. Mimoto vám výroba tohoto gelu zabere 10 minut a přijde vás na 5 Kč/litr

Potřeby:

1 mýdlo, 300 g práškové sody na praní, 15 kapek esenciálního oleje, 10 litrů vařící vody

Výroba:

1 Děvčata ze 7.ročníku nastrouhala mýdlo najemno a rozmíchala ho v menším množstvím vroucí vody.

2 Po rozpuštění ve vroucí vodě přimíchaly sodu a opět rozmíchala do úplného rozpuštění, pak postupně přelévala vařící vodu.

3 Po té nechala vychladnout a přidala esenciální olej.

4 Druhý den děvčata plnila gel do PET lahví.

Hodina chemie, při které se vyráběl tento gel.

PracigelKvalita Vody

Žáci 7.ročníku se ve výuce zabývali obojživelníky, kteří potřebují ke svému životu dobrou kvalitu vody. Měli za úkol společně s rodiči vyplnit dotazník, který se týkal průzkumu pracích prášků a prostředků do myčky. Zjištěné údaje zpracovali do tabulek a do grafů. Výsledkem průzkumu bylo, že nejoblíbenějším pracím práškem je Ariel a kupují ho na základě svých zkušeností.

Proč kupovat bezfosfátové prací prášky?

Protože fosfáty z prášků se dostávají do povrchových vod (rybníky, přehradní nádrže…). Nezachytí je ani velká většina čističek odpadních vod (ČOV). Způsobují pak bujení řas a sinic (vodní květ). Tím se snižuje rekreační využití vodních ploch (konkrétně např. Orlík, Lipno, ale nově již i Máchovo jezero), neboť ve vodním květu se nejen špatně plave, ale u části lidí též vyvolává alergické reakce. Důsledkem jsou nakonec i nižší příjmy z turistiky. Téměř neřešitelné problémy vznikají při úpravě vody zasažené fosfáty na vodu pitnou.

KvalitaVody

Koloběh vody v Třebenicích

Žáci 8.ročníku měli za úkol zjistit odkud pochází čistá voda v Třebenicích. Zjistili, že voda z Českého středohoří se upravuje ve vodárně ve Vlastislavi, odtud jde do domácností a z nich pokračuje do čističky odpadních vod v městě Třebenice.

20150528_100323

20150528_100355

Spotřeba vody v rodinách žáků 6.třídy

V hodinách matematiky dostali žáci 6.ročníku za úkol zjistit spotřebu vody ve svých domácnostech za týden. Žáci se úkolu chopili s nadšením a hodnoty zpracovali do přehledných tabulek(spotřeba vody v m3, cena vody byla poté přepočtena na osobu v domácnosti). Někteří po naměření vysokých hodnot se rozhodli začít šetřit vodou.

20150528_10333320150528_10333920150528_103326

Ekoškola ve výuce

Elektrospotřebiče

Na naší škole nalezneme Ekoškolu i v některých předmětech. Třeba na hodinách Ekologické výchovy žáci rozebírají šroubovákem různé elektrospotřebiče, za pomoci vyučujícího a pana školníka, dále spotřebiče  roztřídí na plast a železo.

Výroba Kinder vajíčka

V chemii si studenti vyzkoušeli co všechno obnáší výroba dětského vajíčka, jaký je potřeba sssmateriál a na kolik korun výroba vyjde.

Základem výroby je hliník, plast, papír a samozřejmě čokoláda.

Recyklohraní

V recyklohraní jsme dostali další úkol, který se tentokrát týká vaření. Děti si měli vyzkoušet vaření s elektrospotřebiči a bez nich, poté porovnat. Do úkolu se zapojily dívky z 6.ročníku, které jeden týden pekly muffiny a další připravovali jednohubky. Vaření bez elektrospotřebičů bylo rychlejší, ale přesto si pokrmy bez nich nedokážeme představit.

Sběr víček

Pokud máte doma víčka, nevyhazujte je opět se připravuje soutěž.

Rozebírání elektroniky

Žáci se během pracovní výchovy zabývali rozebíráním vyřazených a nefunkčních elektrických zařízení. Aby si uvědomili, že k výrobě elektrických přístrojů je zapotřebí množství různých materiálů (plasty a kovy). Až přístroje doslouží, tak se materiál dá znova využít.Elektrika

Využít místo vyhodit.

Z krabic od mléka se snažili 7. a 9.ročník vytvořit své vlastní peněženky.

KolazPenezenky

V rámci ekologické výchovy se žáci 9.ročníku pokusili ze starých triček vyrobit tašky.
kolaztricka

Ovocná výzva

O prvním letošním úkolu v Recyklohraní – Ovocné výzvě se dozvíte více  zde.


Větrníkový den

Naše škola se zapojila do projektu Větrníkový den. Který upozorňuje na vážnou nemoc cystickou fibrózu. Pro více informací o tomtu projektu rozklikněte odkaz: Větrníkový den

Ekotým v novém složení

V Základní škole Třebenice je stále větší zájem o členství v Ekotýmu. Pro více informací o aktuálním složení Ekotýmu klikněte na odkaz.: Ekoškola v novém roce


Komiksy

V počítačovém kroužku jsme tvořili motivační komiksy s ekologickou tematikou. Pokud si chcete jednoduchý nástroj na tvorbu komiksů vyzkoušet, navštivte: ragemaker.net
komiks č. 1
Komiks - Helis 2
komiks č. 2
komiks - Reind2
komiks č. 3
komiks - Reindl
komiks č. 4
komiks 2 patrik
komiks č. 5
komiks patrik