Ve čtvrtek 15. 3. se žáci 9. ročníku vydali na program Hanin kufřík do Prahy. S paní průvodkyní jsme šli nejprve do Staronové synagogy, kde nám vyprávěla o židovském náboženství a jak to tam všechno probíhá. Zvláštní bylo, že její otec byl jeden z mála, komu se podařilo utéct z Osvětimi. Kluci museli mít na hlavě malou modrou čepičku – kipu. Poté jsme přešli do Pinkasovy synagogy. Na zdech byla vypsaná jména českých židů, kteří zemřeli v táborech za 2. světové války. Překvapilo nás, že jsme tam našli i Třebenice. Dále jsme si prohlídli židovský hřbitov, kde jsme se dověděli spoustu informací. Např. to, DSC01990že je zde pohřbeno 100 000 židů v několika vrstvách. Některé náhrobní kameny byly i pod zemí a na povrchu jich bylo asi 12 000. Na některých hrobech byly i obrázky, např. víno, ruce, vlk a lev, které ukazovaly, jakého byl kdo rodu. Mohli jsme si vzít kamínek a položit ho na hrob rabína Löwa a něco si přát.

Poté jsme šli už do Židovského muzea, kde nám paní průvodkyně pustila prezentaci a vyprávěla nám o Haně Brady. Dále jsme se rozdělili do pěti skupin a vypracovali příběhy různých dětí z 2. světové války. S příběhy jsme potom seznámili ostatní.

            Nakonec přišla pamětnice, paní Doris, a vyprávěla nám všechno, co zažila v Terezíně. Je jí 91 let a navštívila mj. i Řím a Dánsko, kde studovala. Ukázala nám i fotky toho, jak v Terezíně pásla ovečky. Nejvíce mě překvapilo to, že o tom všem dokázala vyprávět, že si po tak dlouhé době vše pamatovala a že znala i bratra Hany Brady, Jiřího, a doteď se s ním setkává. O svých zážitcích umí vyprávět ve třech světových jazycích. Měli jsme možnost se jí na cokoliv zeptat. Byla moc milá, usměvavá, vtipná a sympatická.

Byl to pro nás krásný výlet a jsme rádi, že jsme to všechno mohli vidět a slyšet.

DSC02013 Hanča Le Phuong, Evča Cyteráková, Verča Filousová, Áďa Gerstnerová

Poslední příspěvky