Celý týden od 21. do 26. května strávili žáci 7. třídy a 4 dívky ze 6 třídy v krásném prostředí na pomezí Lužických hor a Českého Švýcarska. Na pobyt jsme se vydali vlakem a museli jsem cestou dvakrát přestupovat. Byli jsme ubytováni v chatě Spojařka v Horním Podluží a celý týden jsme poznávali blízké i vzdálenější okolí, zažili hodně legrace a dokonce otestovali svoji odvahu v lanovém centru v korunách stromů na Jedlové. To, že žáci umí spolupracovat, dokazovali i tím, že si psali ve skupinách každý den deníky, kde zapisovali a kreslili, co viděli a co se jim líbilo nebo nelíbilo. Že měli všichni dobrou kondici, se projevilo i na zdolaných kilometrech za celý pobyt.obrÚryvky z deníků:

21. 5. Nejdříve jsem navštívili městečko Jiřetín pod Jedlovou. Tam jsme šli do informačního střediska a pak se vydali na nedaleký hrad Tolštejn, který má 670 m. n. m. … Konečně jsme vyšlapali na hrad, koupili si vstupenky a vyšlapali strmé schody až na vyhlídku. Ze vstupenky jsme zjistili i informace o okolí a o hradu samotném. Dozvěděli jsme se například, že středověký hrad Tolštejn (Kavčí skála) byl poprvé připomínán v r. 1337 a prvními majiteli byli Vartemberkové…. (dívky ze 6. třídy)

obr1

…Cesta šla rychle, než došlo na stoupání. Někteří blázni se cestu snažili vyběhnout, ale postupem času jim došly síly. Když jsme vyšli nahoru, první, co jsme viděli, byly žluté kvítky tařice skalní, které krásně zdobily zdi zříceniny…. (zelený tým)

22. 5. Když jsme pěšky dorazili do Krásné Lípy, dostali jsme do rozchod po náměstí, kde jsme si šli projít různé obchody, např. čokoládovnu. Také jsme měli zjistit, co nejvíce informací o Krásné Lípě. Po hodině jsme se sešli u Domu Českého Švýcarska, kde jsme měli objednanou prohlídku a program. Ujala se nás hodná a příjemná průvodkyně Martina a s ní jsme strávili příjemné odpoledne, při kterém jsme se dozvěděli hodně informací o národním parku… (žlutý tým)

… Vyplňovali jsme pracovní listy, všechno si vyzkoušeli a nakonec jsme zhlédli krásný film o Národním parku České Švýcarsko. Zpátky jsme šli jinudy, viděli jsme větrný mlýn Světlík a rybník stejného jména… (zelený tým)

obr323. 5. …Vyrazili jsme na celodenní výlet. První zastávka byla Křížová hora s 11 kapličkami, u kterých se poutníci cestou ke kostelíku modlili. Druhou zastávkou byla Jedlová, která měří 774 m. n. m. a je třetí nejvyšší horou Lužických hor. Do kopečka to šlo ztěžka, ale za ten výhled to stálo. Vystoupali jsme i na rozhlednu na Jedlové a rozhlíželi se do kraje. Poté nás čekala nejdelší cesta a nejvyšší vrchol Lužických hor Luž. Cesta vedla po hranicích s Německem… Až se všichni doplazili na vrchol Luže, kochali jsme se výhledem na tři státy – Polsko, Německo a Česko. Unaveni jsme se vrátili do chaty a všichni byli rádi, že se vrátili a že si zalezou pod peřinu. (červený tým)

24. 5. Okolo osmé jsme opět dnes vyrazili na Jedlovou. Naším dnešním cílem byl adrenalinový park. Nahoru jsme vyšli celý zmrzlí, a tak jsme nejdříve zamířili do restaurace na čaj, abychom se zahřáli. Když jsme se celkem zahřáli, vyrazili jsme překonávat strach a hlavně překonávat sami sebe. Zvládli jsme to nakonec všichni s morální podporou paní učitelky a paní Faltysové. (žlutý tým)

Většina se k tomu odhodlala. Nechali jsme se vystrojit a připnout karabinami jako pořádní horolezci: Postupně jsme vylézali po žebříku, kde jsme se připnuli na jiné lano a vydali se na nezapomenutelnou cestu, na které jsme narazili třeba na veliký balkón, různě rozmístěné klády a lávky, provazy a vyděšené spolužáky… (zelený tým)

25. 5. Dnes byl jednoznačně poslední výlet, který jsme si řádně užili. Autobus nás odvezl do městečka Chřibská, odkud jsme po svých vyrazili do Doubice. Cestou někteří odvážlivci ještě vystoupali na kopec se jménem Spravedlnost, kde se kdysi popravovalo. V Doubici na nás čekaly krásné dřevěné sochy. Moc se nám tam líbilo, všechno jsme si prolezli a pořídili mnoho fotek. (modrý tým)

Slova nakonec:

obr2Velmi nás mrzí, že nejezdíme na déle, jelikož těch 5 dní uteklo velice rychle L. Musím přiznat, že se nám tady všem moc líbilo a že jsem si to všichni moc, moc, moc užili a doufáme, že příští rok vyrazíme znovu v tomto složení a dobudeme další hrady, kopce, města… (žlutý tým)

…Jestli paní učitelka chtěla, abychom domů přijeli unavení, tak to splnila na jedničku. Už se těšíme an příští rok, co zase vymyslí. (zelený tým)

Výlety byly super a poznali jsme zase nová místa. Ubytování bylo skvělé. A kolektiv byl super. (modrý tým)

Poslední příspěvky