Pernštejni – Renesanční vojenství
V úterý 5. března jsme se účastnili výukového programu, který si pro nás připravila umělecká agentura Pernštejni. Představení bylo určeno pro žáky 1. i 2. stupně.
Členové ze skupiny Pernštejnů se nás svým vystoupením snažili tak trochu vzít na výlet do historie. Bylo nám představeno ošacení tehdejší doby, které bylo mimochodem opravdu pěkné, a některé kousky měly zajímavé prvky. Viděli jsme spoustu historických zbraní, např. meče nebo zbraně dřevcové. Byly nám vysvětleny bojové taktiky v praxi. Pánové si s pár dětmi z prvního stupně vytvořily takovou ”repliku” vojenské formace, která byla bohatě využívaná tehdejšími vojsky. Dostali jsme možnost sledovat zajímavou ukázku šermu a nakonec nám byly zodpovězeny veškeré naše otázky. Já si myslím, že představení pro děti z 2. stupně bylo poučné a každý si z něho aspoň něco odnesl. Osobně jsem toho názoru, že to mělo být rozdělené na 1. a 2. stupeň zvlášť. Pánové se snažili žáky z 1. stupně zaujmout vtipy, které žáky 2. stupně spíše odrazovaly, ale to je čistě můj názor.
Ve výsledku se domnívám, že každý odcházel spokojený a líbilo se mu aspoň něco.
Míša Tomanová, 8. tř.
Představení o renesančním vojenství
V úterý 5. března jsme se školou byli na představení Pernštejnů z Pardubic, které se týkalo renesančního vojenství.
Ukázali nám oblečení a zbraně, které se používaly v té době. Také ukazovali bojovou taktiku s dlouhými kopími zvanou falanga. Tato taktika se využívala už ve starodávném Řecku a je účinná na všechny druhy útoků zblízka. Když představovali chladné zbraně, ukázali vývin mečů od gotického 1,5 ručního meče po v tu dobu nejnovější kord. Poté ukázali halapartny a různé další druhy tyčových zbraní. Během představení jsme viděli i dvě střelné zbraně. Mušketu, pušku, která využívá střelný prach, a křesadlovou pistoli. Nesměla chybět ani ukázka tyčového nástroje, který se využívá na zapálení zápalné šňůry, díky které střílí dělo. Tento nástroj je jako ostatní tyčové zbraně zakončen kovovým hrotem kvůli obraně.
Šlechtická móda v této době byla inspirována Španělskem. Oblečení bylo černé barvy. Druhá látka, která se na oblečení objevovala v menším množství, byla zelená. Jako pokrývku hlavy měli baret, ženy mohly mít jak baret, tak diadém s menším závojem. Předvedli tam také, jak vypadá tradiční jednotka žoldáků, ale kvůli tomu, že byli jen dva, jsme to museli jen poslouchat. Byla to jednotka, která si dělala, co chce, a kam přišla, tam to vyrabovala.
Celé představení bylo doplněno vtipnými situacemi. Bavilo mě a líbilo se mi. Středověk a doba renesance se mi vždy líbily.
Michal Wollenheit, 8. tř.