Ve dnech 23. – 24. 5. 2019 se uskutečnil 2. ročník Třebenických férových dnů, které jsme začali pořádat v loňském školním roce jako součást naší účasti v projektu Světová škola. Letošní ročník provázely dvě výstavy instalované na chodbě I. stupně naší školy: Příběh banánu a Naše boty. Výstavy nám zapůjčila společnost Fairtrade Česko Slovensko.

Všichni žáci naší školy se zúčastnili přednášek o Fairtrade. 23. května byly přichystány přednášky pro I. stupeň. S organizací nám pomáhal pan Klinecký, milými hosty byli Leonardo Teca a Magda Jelínková. Angolan Leonardo Teca si s dětmi povídal o životě dětí v chudých afrických zemích a společně s dětmi porovnával život našich dětí se životech jejich vrstevníků v Africe. Magda Jelínková, která v Praze vede Obchůdek jednoho světa, seznámila žáky s myšlenkou fairtradeového obchodu a přivezla s sebou na ukázku výrobky splňující certifikaci Fairtrade. Děti také mohly ochutnat fairtradeovou čokoládu, čaj nebo kakao.

Pro žáky II. stupně byly podobné přednášky připraveny na pátek 24. 5., doplněny byly o promítání dokumentárního filmu „Jak se žije pěstitelům kakaa“ od společnosti „Na zemi“.

Na čtvrteční odpoledne si deváťáci před školou otevřeli Fairtradeovou kavárničku. Den předem pro ni napekli banánové a meruňkové muffiny s čokoládou. K muffinám nabízeli kávu, čaj nebo kakao.

Pro návštěvníky výstavy a kavárničky byl připraven také prodejní stánek s fairtradeovými výrobky. Kromě tradičních výrobků – kávy, kakaa a čokolády se zde prodávaly i rukodělné výrobky. S prodejem pomohli i osmáci. Chlapci měli pro menší děti připravenu soutěž – složit znak Fairtrade rozstříhaný na puzzle.

Počasí nám přálo, účast návštěvníků byla hojná, a tak se nám celá akce vydařila.

Navštívila nás také regionální televize:

https://www.facebook.com/157113497667962/posts/třebenice-školáci-otevřeli-na-náměstí-fairtrade-kavárnu/2357991984246758/

Za pomoc a podporu děkujeme panu Klineckému, Magdě Jelínkové, Leonardu Tecovi, Martině Patrovské, Tomáši Rotbauerovi, paní učitelce Věře Zajptové a také Městskému úřadu v Třebenicích za propagaci, zapůjčení panelů a stánků.

Fotodokumentaci si můžete prohlédnout zde:

https://zstrebenice.rajce.idnes.cz/TREBENICKE_FEROVE_DNY_23._A_24._5._2019_-_FAIRTRADE

Třebenické férové dny z pohledu zapojených dětí:

24. 5. 2019 se konaly Třebenické férové dny. Říkali jsme si, jak se vyrábí kakao, jak žijí lidé v chudých zemích, o čem je fairtradeový obchod a jak funguje. Také jsme si zazpívali při kytaře a ochutnali kakao, čaj a čokoládu.

Sabina

Pomáhal jsem prodávat fairtradeové muffiny, které jsme pekli den předem a kakao ve Faitrade kavárničce.

Jan, Terka Č., Terka K., Adam, Tomáš

Získal jsem informace o toma, jak funguje fairtrade obchod.

Vojta

Dozvěděl jsem se, že fairtrade je způsob obchodování s výrobky z chudých zemí.

Vojta

Třebenická škola už druhý rok pořádala Třebenické férové dny. Přijela paní Magda z Prahy, která pracuje v Obchůdku jednoho světa. Fairtradem se zabývá už 11 let.

Ája

Měli dobrou čokoládu.

Kosi

Třebenické férové dny jsem nafotila pro webové stránky naší školy.

Ička

 

Zakoupil jsem fairtradeové výrobky, které byly fakt dobré. Jsem rád, že jsem mohl přispět.

Pavel

Pomohl jsem připravit lavičky a odpadkový koš.

Jakub

Myslím si, že fairtrade opravdu lidem pomáhá a je dobré, že něco takového existuje. Sám jsem přispěl pečením a prodáváním fairtrade výrobků.

Fanda

Měli dobrou kávu.

Vašek

Prodávala jsem fairtradeové výrobky, pomáhala jsem s organizací. Při ochutnávce jsem nalévala dětem kakao, čaj a nabízela jsem jim čokoládu. Také jsem pekla muffiny.

Káťa

Pekla jsem muffiny.

Verča, Alyssa

Pomáhala jsem spolu s kamarádkou Míšou u fairtradeového stánku, dozvěděly jsme se spoustu informací o produktech se značkou Fairtrade. Ráda jsem přispěla.

Lucie

 

Vařily jsme kakao, čaj a rozdávaly jsme čokoládu ve škole při ochutnávce. Kakao bylo moc dobré a hodně jsem si ten den užila. Nejvíc mě zaujala přednáška o kakaových bobech. Jejich pěstování je velmi zajímavé.

Anežka, Jana

 

Viděli jsme výrobky z cizích zemí, poslouchali jsme africké písničky.

Natálie

Dozvěděl jsem se o životě v chudých zemích, o tom, že některé děti zde nemohou chodit do školy a mnoho lidí je negramotných. Prohlédl jsem si autíčko vyrobené z plechovek od piva a limonád. Rozléval jsem dětem kakao s dobrý pocitem, že někomu pomáhám.

Andrej

Mám teď dobrý pocit z toho, že jsem pomohl těm, kdo to potřebují. Staral jsem se o soutěž s puzzle. Děti, které složily obrázek se znakem Fairtrade, dostaly malou odměnu.

Kuba, Jirka

Zjistil jsem, že se oproti některým zemím se máme mnohem lépe.

Štěpán

Líbilo se mi, že jsem mohla pomoci lidem z chudých zemí tím, že jsem si koupila jejich výrobky.

Aneta

Dozvěděla jsem se, že lepší než dávat peníze chudým lidem v rozvojových zemích je, postavit jim třeba školy, aby nebyli negramotní.

Klára

 

Fairtradeová čokoláda se dnes dá koupit již i v supermarketech. Pomáháme lidem, kteří pěstují kakaové boby.

Sára

P1270714

Poslední příspěvky