31. října a 1. listopadu 2017 uspořádala Základní škola v Třebenicích ve spolupráci s Farním sborem Českobratrské církve evangelické v Třebenicích a Městským úřadem v Třebenicích Třebenické férové dny  na sále městského úřadu.

V úterý si o myšlence fairtradeového obchodu  s dětmi z 1. stupně povídal pan farář Klinecký, ve středu jsme navíc ještě měli vzácného hosta – paní Věru Lukášovou, zakladatelku Obchůdku jednoho světa a propagátorku Fair trade v České republice. Paní Lukášová dětem velmi poutavě vyprávěla, pan farář Klinecký doplnil mluvené slovo písničkou, kterou si s ním zazpívaly i děti. Povídání bylo doplněno i dvěma expozicemi – „Za férovou čokoládu“ a „Příběh férové kávy“, které nám zapůjčila Ekumenická akademie v Praze. K dispozici byly i letáčky s informacemi o spravedlivém obchodu. Na závěr byla připravena malá ochutnávka výrobků s označením Fair trade – čokolády, čaje, kakaa. Některé výrobky si mohly děti i jejich rodiče také zakoupit. Výstava byla otevřena pro veřejnost i v odpoledních hodinách.

Míša Tomanová, 7. ročník:

Ve středu jsme se šli podívat na městský úřad na výstavu Fair trade. Vyprávěla nám tam 88-letá paní, která si po sametové revoluci založila v Korunní ulici v Praze obchůdek jednoho světa. Znamená to, že se tam prodávají věci z rozvojových zemí za skutečnou (spravedlivou) cenu. Její vyprávění mě moc bavilo! Když nám vysvětlila, co to Fair trade je a v čem spočívá, čekala nás ochutnávka. K ochutnání jsme dostali Nutellu, švestkový čaj a pravé kakao. Moc nám to všem chutnalo! Nakonec jsme si mohli něco koupit. Na výběr tam byly různé čokolády, čaje, kakao, káva, tašky, penály, peněženky, šátky, náramky a řetízky. Všechno bylo moc hezké a dobré!

Stáňa Kloudová, 9. ročník:

Ve středu  1. listopadu se druhý stupeň zúčastnil přednášky o Fair trade. Fair trade je způsob obchodování, který pomáhá lidem z chudých zemí, hlavně z Afriky, Jižní Ameriky a Indie. Pomoc spočívá v tom, že drobní řemeslníci a pěstitelé dostanou za své produkty spravedlivě zaplaceno. S obchodem často pomáhají mladí i staří dobrovolníci (např. studenti nebo důchodci).

Monika Martincová, 9. ročník:

Fair trade je spravedlivý obchod mezi bohatými a chudými státy. Když si zakoupíme nějaký výrobek se značkou Fair trade, peníze putují do chudých zemí. Povídali jsme si o tom, že každý z nás je bohatý. Když je někdo bohatý, tak to nemusí znamenat, že má hodně peněz. Důležitější je, že má přátele, rodinu, dostatek vody, dostatek kvalitního jídla, může chodit do školy – a  to děti v chudých zemí často nemají.

Fotografie: http://zstrebenice.rajce.idnes.cz/TREBENICKE_FEROVE_DNY/

 7376573MG_0184

Poslední příspěvky