V pátek 26. 10. se 9. třída společně s paní učitelkou Proškovou vydala na Zahradu Čech do Litoměřic, kde probíhala výstava „100 let od vzniku vzniku samostatného československého státu“.

         Hned u vDSC00892chodu jsme narazili na pána, který nám rozdal noviny, a pokračovali jsme do kanceláře pana prezidentaT. G. Masaryka, který si s námi mile popovídal a ukázal nám pár starých pohlednic. Dozvěděli jsme se třeba i to, že rád jezdil na koni. Ve stejném pavilonu jsme viděli, jak se slavili Vánoce v chudých i bohatých rodinách. Prohlíželi jsme si starý výtisk Lidových novin, kde jsme našli zajímavé inzeráty „Nabídky k sňatku “. Některé byli tedy opravdu lákavé. Dále jsme ulovili fotku s Emmou Destinovou, Edvardem Benešem a Milanem Rastislavem Štefánikem.

         Potom naše prohlídla pokračovala směrem do nemocnice a blázince. Zde leželi poranění vojáci, kteří se zranili během 1. světové války. V blázinci jsme byli svědky operace, kdy blázen spolkl padesát korun a doktor se mu jí snažil vyoperovat z břicha za použití rajského plynu.

         O kus dál jsme se ocitli přímo před ringem, kde probíhalo cvičení a příprava na boxerský zápas. Také jsme viděli dobové lyže, staré jezdecké sedlo a mnoho dalších věcí.

         Venku jsme narazili na vojsko, které nám představilo své zbraně a oblečení, které měli na sobě. Takže jsme si prohlédli uniformu československéhoDSC00939 legionáře z Ruska, Itálie a Francie. Seznámili jsme se s kuchařkou, která s vojskem cestovala a mohli jsme ochutnat jídlo z polní kuchyně, které jedli vojáci na frontě, například chleba se sádlem nebo jáhly se špekem.

         Prohlédli jsme si informační panely a některé výtvarné práce studentů z Univerzity J. E. Purkyně.

         Navštívili jsme prvorepublikovou restauraci a kavárnu, kde prodávali speciální lanýže „první republiky “. Prošli jsme také pánským klubem a módním salónem. K zakoupení byl trdélník, káva s portrétem T.G.M., kterou jsme si mohli v poklidu vypít při módní přehlídce dobových šatů.

         Vpadli jsme do vyučování, kde paní učitelka zrovna s dětmi probírala, co se skrývá pod kůží a prohlédli jsme si „dětský koutek “, kde byly vystavěny hračky tehdejší doby.

          Okoukli jsme historické vozy a motocykly a prohlédli si hospodářské stroje.

         Nakoukli jsme také do divadla, kde se odehrával například kabaret, nebo se promítala němá groteska.

Také byla možnost se projet na dobovém kolotoči nebo si vystřelit růži na střelnici.

         Myslíme si, že výstava byla zajímavá, líbila se nám a dozvěděli jsme se spousty nových věcí, které využijeme v dějepisu.

 DSC00907

Ája Pokorná, Káťa Vaňková, Terka Černá

Poslední příspěvky