Úvod > Základní škola > Aktuality > Šesťáci a sedmáci v Techmánii

Šesťáci a sedmáci v Techmánii

V úterý 21. 2. 2023 se vydali šesťáci a sedmáci do Techmánie v Plzni, aby si prohlédli a hlavně vyzkoušeli různé interaktivní expozice věnované fyzice, zdraví, přírodovědě, obnovitelným zdrojům, vesmíru, …

Na velkém množství zastávek se mohli opravdu vyřádit. Mohli porovnat výkony či limity našeho těla s relevantními zástupci fauny, např. porovnali svoje oko s orlím zrakem, vyzkoušeli si frekvenci svého sluchu v porovnání s delfíny či netopýry, pobavili se ve větrném tunelu, dověděli se něco o jednotlivých skupinách energetických zdrojů – solární, větrné, jaderné, geotermální nebo vodní energii. Vyzkoušeli si, jak v přírodě funguje koloběh vody, od vzniku srážek a podzemní vody přes její další cestu až do moře. Součástí expozice jsou lodičky, které děti musejí dostat skrze zdymadla, nebo mají za úkol roztočit mlýnské kolo. K dispozici měly model Archimédova šroubu, rotační naběrač nebo vodní výtah, a tak nebyla nouze o pořádné vymáchání a namočení se. To ale dětem vůbec nevadilo.

Exponátů bylo nepřeberné množství. My jsme se ale vydali ještě do planetária, které je v režimu 3D. Přenesli jsme se do vesmíru a viděli, jak to v něm funguje, kdo je vlastně ve vesmíru vetřelec apod. Některé děti byly v takovém kině vůbec poprvé, a proto to byl pro ně velký zážitek. Nikdo jistě nelitoval, že se do Plzně vydal, svědčí o tom i reakce dětí.